معماری نمادین چیست؟

معماری نمادین در شرکت ساباط
توسط

معماری نمادین

هر وقت  نام کشورهایی مانند فرانسه ، ایتالیا ،مصر یا در  ایران شهرهای اصفهان،شیراز  و یا شهر ها و کشورهای دیگر به ذهن شما خطور می کند  . بلافاصله در مقابل شما تصویری از یک نماد یا یک ساختمان معروف  در کشور یا شهر  در ذهن شما تداعی می شود. که از شهرت  عمومی یا از اهمیت حسی ، و یا شاید تاریخی یا روانی برخوردار است که در حیطه معماری نمادین است.

نمادگرایی ، واقع گرایی و تاریخ عواملی  هستند که طراحان معماری  در نظر دارد با ادغا آن ها این نماد را به صورت یک سازه در بیاورد که با بیان فکر پنهان یا آشکار ، تعیین واقعیت ، آینده یا تخیل در ذهن بیننده ماندگار شود ، طراحی ممکن است عاری از نکات روشن باشد و بسیاری از ایده ها در نمادگرایی ممکن است  پنهان باشد ، همه اینها به دلیل ماهیت کار و فکر طراح است.

287222.jpg

معماری آیکونی:

شخصیت شهر را مشخص می کند و نمادی را به آن می دهد که در بین شهرهای دیگر  بی نظیر است نمادهای معماری غالباً با یک داستان یا افسانه تاریخی و شاید یک واقعه همراه باشند ، چه در گذشته های دور و چه در زمان اخیر.

ساختمانهای نمادین فقط سازه یا اشیاء ثابت نیستند ، آنها تأثیر مستقیمی در احساس بیننده میگذارد و ساختمانهای نمادین غالباً احساس غرور ، تعلق یا هویت را به ساکنان این شهر و بازدید کنندگان آن می دهند.

 چه چیزی نمایانگر ساختمان است؟ چه چیزی به نمادگرایی اهمیت و ارزش می بخشد؟ آیا صدها سال طول می کشد تا یک نماد مثل (اهرام) باشد؟ یا اینکه طراحی منحصر به فرد این بنا را نماد و با ارزش می سازد ، مانند برج میلاد یا برج خلیفه در دبی ؟

فرض کنید همه اینها یک معیار صحیح باشد ، اما عوامل تعیین کننده و قانون گسترده ای که باعث می شود این اصول برای ما بطور دقیق و مهم از مهمترین ساختمانهای نمادین در سراسر جهان بگردد ، چیست؟  همگی این ساختمانها یا بناهای نمادی خاص هستند که از نظر شکل ، اندازه ، ارتفاع و کارکرد متفاوت هستند ، اما همه اینها بناهای نمادین مهم بودند.

چه چیزی باعث شده است تا بناها و بناهای تاریخی به چشم بیایند؟

ساخت ساختمان مطابق میل و سلیقه جمعیتی زیاد ، علاوه بر بیانیه طراحی ، این است که خلاصه ای از اهداف طراحی ساختمان را می دهد. از همه این ساختمانها بنایی می تواند خودش را در چشم بینندگان جذاب کند ، به طوری که در دسترس همگان باشد و از آن به یک سمبل مهم کاربردی و تصویری تبدیل شود. “

بنابراین ، تاریخ و داستانی که در اطراف ساختمان یافت می شود ، نماد را بیشتر در معرض شگفتی میگذارد .

بنابراین ، از دیدگاه ساده ای ، شکی نیست که معماری نمادین آرزوی هر طراح برای منعکس کردن نیازهای یک کشور یا شهر و آرزوهای مردم برای به دست آوردن نمادگرایی است. اما رسیدن به این آرزو باید متغیرها و ارزشهای اخلاقی و حسی زیادی را در نظر بگیرد و همه اینها را برای رسیدن به این کیفیت و مزیت حسی و اخلاقی طرح ادغام کند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button