معماری ایرانی

معماری ایرانی
توسط

معماری ایرانی چه سبکی از معماری است؟

معماری ایرانی تاریخ بسیار طولانی و پیچیده ای دارد که بیشترین سهم را در فرهنگ جهان دارد. در حالی که سبکهای فارسی تفاوتهای چشمگیری با هر نوع معماری اسلامی دیگر دارند ، اما آنها بر ساختمانهای مختلف در سراسر جهان اسلامی به ویژه در آسیای میانه ، افغانستان ، پاکستان و هند بسیار تأثیر گذاشته اند.

انتخاب موضوعات از طبیعت ، ساده شده در الگوهای تقریباً غیرقابل تشخیص ، ممکن است اصل سازنده هنر فارسی نامیده شود. بخش عمده ای از هنرهای هزاره چهارم ایران به شدت تحت تأثیر هنر بین النهرین قرار دارد.

چند عنصر وجود دارد که بین بیشتر بناها با معماری فارسی مشترک است.

 

استفاده از ایوان د رمعماری ایرانی

ایوان فضای اطاق است که از یک طرف به یک حیاط باز می شود. ایوان در ایران قبل از اسلام به جایی گفته می شود که در معماری محلی برای یادبود و برای کاخ های امپراطوری مورد استفاده قرار گرفت. ایوان که به شدت با معماری فارسی همراه بود ه است

 

استفاده گسترده از قوس در معماری ایرانی

دو بنای مشهور ، تاج محل  و مسجد بزرگ اصفهان از معماری فارسی نمونه این واقعیت را نشان می دهد. این بنا به دلایل زیبایی شناختی ساخته شده است ، همچنین برای قرار دادن پنجره ها و کاهش میزان نور خورشید داخل ساختمان نیز ساخته می شود.

 

باغ ها ، چشمه ها و استخرها در معماری ایرانی

در این سبک معماری دارای باغ های بزرگ یا استخرهایی با فواره ها به عنوان ویژگی های ساختمان ها هستند. در یک خانه سنتی یا حیاط خصوصی از آن برای حمام کردن ، زیبایی شناسی یا هر دو استفاده می شود.

آب نقش اساسی در طراحی ایران دارد: 1000 سال قبل از اختراع اولین پمپ آب ، کارشناسان کشاورزی ایرانی براساس قوانین هیدرولیک قنات را ایجاد کردند.

 

گنبدها در معماری ایرانی

در سنت فارسی ساخت گنبد به نخستین معماری بین النهرین (3000 سال قبل از میلاد) برمی گردد که گنبدها به دلیل کمبود چوب در بسیاری از مناطق فلات ایران به بخشی جدایی ناپذیر از ساختمانها تبدیل شدند.

در ایران باستان ، گنبدها با بخش الهی زندگی همراه بودند ، زیرا شکل دایره ای آنها نمایانگر کمال ، ابدیت و بهشت ​​بود.

گنبدهای پارسی پس از تسخیر اسکندر بزرگ امپراتوری هخامنشی ، الهام بخش گنبدهای رومی و بیزانس شدند.

 

تقارن در معماری ایرانی

معماری ایرانی با استفاده از فرم های خالص مانند دایره و مربع ، از هندسه نمادین فراوان استفاده می کند و نقشه ها بر اساس چیدمان های متقارن اغلب با حیاط ها و تالارهای مستطیل شکل می گیرند.

معماری ساسانی با نقوش حک شده یا سنگ فرش های گچبری تزئین شده و از موزائیک های سنگی رنگارنگ استفاده می کند. ظروف زیبا از طلای و نقره ، کاسه و میخ ، که اغلب با صحنه های شکار یا حیوانات در رکاب تزیین می شوند ، و منسوجات با طرح های متقارن نیز به چشم می خورد.

مقرنس در معماری ایرانی

مقرنس به طور معمول در قسمت زیرین گنبدها ، آویزها ، قرنیزها ، طاقها و اطاقها اعمال می شود و غالباً در محراب مسجدی دیده می شود. آنها می توانند کاملاً زینتی باشند یا به عنوان سازه هایی با تحمل بار باشند. قدیمی ترین اشکال گنبدهای موکارنس ، که در منطقه بین النهرین یافت می شود ، در درجه اول ساختاری بودند.

 

خوشنویسی در معماری ایرانی

شعر نویسی با خط خوش بیشتر در خانه ها و کاخ ها مورد استفاده قرار می گرفت ، اگرچه بعضی اوقات در ساختمان های عمومی مانند بیمارستان ها ، مسافرخانه ها ، مدارس و ساختمان های دولتی استفاده می شد.

شرکت ساباط بسیار تخصصی در ترمیم و بازسازی آثار تاریخی یا طراحی داخلی که سبک معماری ایرانی  دارند فعالیت می کند.

Call Now Button