فرهنگ سازنده معمار،معمار سازنده فضا

فرهنگ و معماری
توسط

فرهنگ و معماری

اصولا فرهنگ جهت سازندگی افراد و فضا به وجود آمده است و تاثیر مستقیم بر شخصیت افراد دارد و سعی می کندکه افراد را به سوی انسان کامل هدایت کند حال فرهنگ هایی که کامل و با فطرت انسان منطبق باشند موفق ترند و همچنین جاودانه تر و ماندگار تر و بقیه کم اثر و فنا پذیرند.
فرهنگ استاد معمار است و معمار اگر اثر هنری خلق کند چون چیزی غیر از فرهنگ ندارد اثر شهم جزیی از فرهنگ است و فرهنگ در تمام کارش دیده می شود.
فرهنگ به افراد جامعه خود چگونه زیستن،چگونه فکر کردن چگونه تجسم کردن و… را می آموزد و مانند اندیشه زرتشت (گفتار نیک ،پندارد نیک،کردار نیک )که این شعار تمام افکار و اندیشه های انسان را در بر می گیرد تحت تاثیر و سفارش مستقیم فرهنگ بر معماری است.

مطالب آموزش دیده معمار در مدرسه فرهنگ را می توان به چهار دسته عمده تقسیم کرد:

1-آگاهی و دانش

فرهنگ به طور عام آگاهی و دانش های لازم را جهت طراحی یک بنای معماری براساس تجربه و نمونه به معمار می دهد .
فرهنگ در طول زمان تکامل پیدا کرده حال معماری که در این مدرسه با ان دریای اطلاعات رشد پیدا می کند براساس مشاهدات ،مطالعه ،و تجربه به تمام آگاهی ها و دانش های لازم جهت طراحی و ساخت یک بنا دست پیدا میکند.

2-زیبایی و تمثیل زیبایی

فرهنگ متناسب با اهداف خود هم به تعریف زیبایی می پردازد هم معیار سنجش آن را می دهد و معمار براساس تعاریف و تمثیل هایی که از فرهنگ گرفته به ساخته خود روح می دهد.

3-اخلاق و رفتار

عامل دیگری که معمار در مدرسه فرهنگ فرا می گیرد اخلاق و رفتار است.سیر و سلوکی که معمار در جهت برخورد با مسائل و موارد مختلف در جهت حل کردن دارد مهم است باید در این راه و مسیر با مدد گرفتن ازقوانین اندرزهای فرهنگ عبور کند تا به مقصد برسد فرهنگ منش زندگی ،منش رفتار منش کار را برای معمار می آموزد.

4-خلاقیت و ابتکار

معمولا فرهنگ ها بستر و چهارچوب خاصی با خواسته ها و اهداف معینی تعیین کرده اند و خلاقیت در آن مسیر جهت رشد و ارتقای فرهنگ معنا پیدا می کند و باعث رشد و تکامل فرهنگ می گردد
معمار با خلاقیت ،نو آوری باعث اعتلای فرهنگ ،رشد و پویایی آن می شود.
اگر در مورد بنای روستاهایی که معماری قابل ستایش و زیبایی دارند باید گفت همه در پرتو تاثیر فرهنگ غنی جوامع و با دست افراد و معمارانی که عضوی از همان جوامع بوده اند ساخته شده اند. مانند روستاهای زیبای ابیانه ،ماسوله،کندوان،خرانق.

شرکت ساباط با بهره گیره از تجارب بهترین متخصص طراحی داخلی اصفهان و بازسازی در اصفهان باعث اعتلای بیشتر فرهنگ در جامعه می شود


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button