مواردی که در طراحی داخلی یک مطب دندانپزشکی باید در نظر گرفت

طراحی داخلی
توسط

مواردی که در طراحی داخلی یک مطب دندانپزشکی باید در نظر گرفت

همراه با پیشرفت علم دندانپزشکی ، طراحی فضاهای مطب نیز دچار تغییراتی شده است. همچنین تمایلات و ابداعاتی مانند افزایش استفاده از متریال سرامیکی جدید و تجهیزات دندانپزشکی پیشرفته، پیدایش نسل جدیدی که تمایل دارند لبخند خود را زیبا کنند و انجام جراحی های زیبایی که در بین زنان و مردان رایج شده است تماما بر روی نوع طراحی و عملکرد مطب دندانپزشکی تاثیر گذاشته اند.
متخصصان طراحی و معماران بر این باورند که محیط مطب دندانپزشکی باید با آگاهی و حساسیت بیشتری برای بیماران طراحی شود تا احساس جوی آرام و راحتی را برای آنان به ارمغان بیاورد.
به طور کلی طراحی مطب یک دندانپزشک به توجه ویژه او نسبت به طرح نیاز دارد. هیچ کس بهتر از او آرزوها، تمایلات، فلسفه و هدف او را در کار دندانپزشکی را نمی داند.
پیشنهادی که می توان به دندانپزشکان داد این است که با طراح خود در مورد خواسته هایشان در ارتباط باشند. طراحان، خلاقیت، تجربه و دانش کافی برای انتخاب سبک، متریال و رنگ مورد نظرشان برای طراحی داخلی مطب را دارا می باشند.

نورپردازی

به عقیده متخصصان نورپردازی غیر مستقیم برای ایجاد محیطی دلپذیر و روشنایی نرم و یکنواخت برای استفاده در فضاهای داخلی درمانگاهی دچار تحولات زیادی شده است.
همچنین خلاقیت در زمینه نورپردازی باعث شده جوی آرام و بدون استرسی از طریق نورپردازی غیر مستقیم در فضاهای مختلف به وجود آید.
از سویی پنجره ها با تأمین نور طبیعی در بهبود شرایط روانی و کاهش استرس نقش مهمی را در نورپردازی ایفا میکنند. نور طبیعی منبعی ارزان و بسیار با کیفیت است در صورتی که به خوبی در طراحی داخلی به خوبی کنترل شود. امروزه نسبت به گذشته می¬توان در استفاده از نور طبیعی بسیار خلاقتر بود.
عموماً، برای اتاق درمان، نور محیطی باید به طور یکنواخت و بدون هیج سایه ای با رنگی مناسب توزیع شود. دندانپزشک بهتر است از لامپهایی با شاخص رندر رنگی بالا ( (high Color Rendering Index(عدد 100 برای این شاخص به معنای صحیح ترین رنگ است) برای انجام درمانهایشان از جمله بررسی بافت، تشخیص رنگ دندان برای ترمیم آن و ارزیابی های زیبایی شناسی استفاده کنند.
اگر نورپردازی محیطی اتاق درمان به اندازه کافی زیاد باشد، دندانپزشکان می توانند خستگی چشم خود را کاهش دهند. این موضوع با جلوگیری از تفاوت بسیار زیاد شدت نود وقتی چشم از قسمت کار به نور اصلی اتاق درمان حرکت میکند اتفاق می افتد.

انتخاب رنگ

امروزه استفاده از رنگ در فضاهای درمانی بسیار افزایش یافته است. طراحان داخلی می توانند تم های مختلف رنگی را برای افزایش کیفیت روانی مطب برای بیماران و دستیاران پزشک وقتی در فضاهای مختلف حرکت میکنند انتخاب کنند. تا آنجا که امکان دارد تم رنگی برای کف، تجهیزات، دیوارها و سقف باید هماهنگ باشد. استفاده از ایده های خلاقانه در رنگ میتواند برای هدایت و مدیریت بیماران در فضای دمانی کمک فراوانی بکند. برای مثال استفاده از رنگ در کریدورها و راه پله ها می تواند تنوع و انگیزه ای را در بیماران هنگام عبور از فضاهای مختلف ایجاد کند.
شواهدی وجود دارد که نشان می دهند که رنگهای بخصوصی بیشتر از دیگر رنگها حس آرامش را القا می کنند. موضوع مهم این است که تم رنگی در مطب به آرامش کلی بیماران کمک کند.

متریال کف

برای کفسازی یک فضای درمانگاهی انتخابهای بیشماری وجود دارد. فقط باید این را در ذهن داشت که کفسازی های مختلف بستگی به قوانین استفاده از متریال در هر فضا دارد.
چوب، موکت، تایل های وینیل کامپوزیت، سرامیک، اسلبهای سنگی و یا ترکیبی از تمام اینها گرینه هایی هستند که میتوان برای کف فرش استفاده کرد.
امروزه کف فرش های چوبی از جمله پاکت انتخابی مناسب برای اتاق درمان است. چون دوام، زیبایی بالایی دارند و به آسانی تمیز میشوند. آنها به فضای مطب گرما می بخشند و به لابی ها و کوردورها جذابیت و حس دعوت کنندگی میبخشند.
انتخاب موکت نیز برای پوشش کف در فضاهای درمانی در حال افزایش است. با فن آوری های جدید الیافی و تنوع رنگی و طرحی بالا گرینه مناسبی می باشند. با این حال انتخاب مناسبی برای اتاق درمان یا آزمایشگاه نیستند زیرا تمیز کردن آنها بسیار سخت است مخصوصا در تمیز کردن قطرات جیوه.

دیوارها

رنگ کردن دیوارها معمولا ارزان تمام میشود و تمیز کردن آن نیز آسان است. با این وجود دیوار پوش ها و کاغذهای دیواری هم با طرحای مختلف نیز گزینه های خوبی هستند.
یکی از گرایش هایی که وجود دارد استفاده از کاغذ دیواری در فضاهای تجاری با طرحها و رنگهای فضاهای مسکونی است. در فضاهای درمانی نیز می توان از این گرایش برای ایجاد حس آرامش و راحتی برای بیماران استفاده کرد. در نظر داشته باشید که ترکیب رنگ و کاغذ دیواری در بعضی از فضاها ظاهر مطب را بسیار ارتقاء میدهد.
اگر برای طراحی مطب پزشکی و یا بازسازی مطب پزشکی در اصفهان به دنبال بهترین طراحی داخلی اصفهان هستید ما به شما شرکت مهندسین مشاور ساباط را معرفی می کنیم.

طراحی داخلی

طراحی داخلی

Call Now Button