روانشناسی رنگ در معماری

روانشناسی رنگ در معماری
توسط

روانشناسی رنگ در معماری

روانشناسی رنگ در معماری : جلوه های بصری و محرک های روانشناختی

رنگها و درک آنها مسئول یک سری از محرکهای ناخودآگاه در روابط روانی- مکانی ماست. با وجود حضور و تنوع آن ، در همه مکان ها حضور دارد. آیا تاکنون فکر کرده اید که نقش آن در معماری چیست؟

همچنین عناصر سازنده ای که یک شی معماری را تشکیل می دهند ، استفاده از رنگ ها روی سطوح نیز بر تجربه فرد از فضا تأثیر می گذارد. یک حس از رنگ توسط انعکاس نور از ماده ایجاد می شود ، معمولاً کلمه رنگ به آن سایه هایی گفته می شود که به عنوان یک محرک در یک احساس کرومیک عمل می کنند.

توصیف رابطه رنگ ها و ویژگی های مختلفی که بر آنها حاکم است ، یا حتی بسیاری از مطالعات موجود در مورد این نظریه ها ، به همان اندازه پیچیده است. رنگ می تواند با روانشناسی ، نمادگرایی و حتی عرفان همراه باشد. رنگ ها بر اساس دوره هنری ، تاریخی یا فرهنگی معانی مختلفی به خود می گیرند. رنگ هنگام تغییر نور تغییر می کند. در میان بسیاری از ویژگی های دیگر. این مقاله برای پرداختن به جنبه های فنی در نظر گرفته نشده است بلکه  به دنبال تفکر  در رابطه بین رنگ و معماری است.

رنگ می تواند یک حجم خاص یا جزئیات سازنده را نشان دهد ، یا از لحاظ بصری جنبه های خاصی از فضا را دارای حس  کند. همچنین می تواند مجموعه ای از احساسات یا جلوه های بصری را فراهم کند.

اگر محیطی با دیوارها ، کفها و سقفهای خنثی ایجاد کنیم ، وقتی رنگهای خاصی را روی سطوح مختلف اعمال می کنیم ، جلوه های تصویری متفاوتی می گیریم. به عنوان مثال ، اگر سایه ای تیره تر روی سقف اعمال می کنیم ، احساس فضای کمتری ایجاد می شود. اگر رنگ را به نصفی از فضای دیوار از نظر عمودی بودن ،بزنیم “کوتاه شدن مکان” از نظر بصری ایجاد می شود. در حالی که ، اگر بر روی همه دیوارها اعمال شود ، درک فضای طولانی تر از حالت واقعی به وجود می آید.

اگر فقط دیوارهای جانبی فضا نقاشی شده باشد ، برداشت باریک شدن وجود دارد. در غیر این صورت ، هنگام نقاشی دیواره مرکزی و سقف با همان رنگ ، به نظر می رسد محیط گسترش یابد.

اما رنگها بدون حضور نور وجود ندارند. حس بینایی  بر اثر نور برانگیخته می شود. که با محرکهای روانی ارتباط نزدیکی دارد و در رابطه با حجم و شکل هر پروژه می توان از آن استفاده کرد.

روانشناسی رنگ و ایده آن در معماری :

آبی: احساس مثبت ، اطمینان و امنیت را منتقل می کند. اغلب در فضاهای تجاری مانند بانک ، دفاتر و شرکتها استفاده می شود.

زرد:  خوش بینی ، کنجکاوی ، شوخ طبعی و جو روشن را به تصویر می کشد. اغلب در فضاهای تجاری یا رستوران ها برای جلب توجه عابران مورد استفاده قرار می گیرد.

قرمز: این رنگ انرژی ، هیجان ،  را نشان می دهد. بنابراین ، به طور مرتب در فضاهای تجاری ، از جمله فروشگاه ها یا مراکز فست فود استفاده می شود ، زیرا اجباری خاص و تمایل مصرف کننده را به تصویر می کشد.

سبز:  آرامش ، آرامش و سلامتی را نشان می دهد. به طور مرتب در فضاهای مرتبط با بهداشت و بهزیستی مانند بیمارستان ها و مراکز درمانی استفاده می شود.

نارنجی: نتیجه ترکیب پروژه های زرد و قرمز ، نارنجی ایده ای از خلاقیت ، سرخوشی ، و اشتیاق. اغلب در محیط های خلاق مانند دفاتر ، استودیو ها و مدارس استفاده می شود. اگر همراه با رنگ آبی استفاده شود ، ایده تحریک پذیری و اعتماد را منتقل می کند.

بنفش: بهزیستی ، آرامش و نرمی را منتقل می کند.

رنگ یک عنصر جدایی ناپذیر در معماری است. این نه تنها از نظر زیبایی شناختی دارای اهمیت است بلکه از اهمیت روحی – حسی خوبی نیز برخوردار است. آن را با عاقلانه در پروژه های خود استفاده کنید!

شرکت ساباط اجرا کننده طراحی دکوراسیون داخلی اصفهان و دیزاین منزل در اصفهان و بازسازی منازل و اماکن تاریخی  در اصفهان با سالیان سال تجربه و معماران حرفه ای در این زمینه و پروژه های موفق


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button
Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home3/archsaba/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home3/archsaba/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home3/archsaba...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home3/archsaba/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35